Zimní zahrada – vaše pýcha

Možná, že už máte svůj dům postavený a přemýšlíte o přístavbě další místnosti, kterou budete chtít využívat celoročně jako zimní zahradu, protože bude vytápěná, bude v ní příjemné posezení obklopené zelenými cizokrajnými rostlinami, například citrusy, se širokým výhledem do okolní krajiny. A pokud teprve budete stavět svůj vysněný domov se zimní zahradou, máte velkou výhodu, protože sladění domu s touto místností bude o mnoho jednodušší.

Než se pustíte do stavby prosklené místnosti, kterou budete využívat celoročně jako zimní zahradu, dobře si ujasněte svou představu. Tato stavba má své určité zákonitosti azimní měsíce jsou ideální na plánování prosklené zimní zahrady. Investice určitě nebudou nízké, ale ty vám vynahradí báječný odpočinek a potěšení z velmi příjemného posezení.

Důležité jsou určité zásady, které si podle zahradních architektů musíte u stavby zimní zahrady ujasnit:
·         Jaký bude mít zahrada tvar
·          Střecha, která se tvarem přizpůsobí zahradě
·         výběr skla
·         posuvná střecha – její výsuvné panely mají svírat 90 stupňů a panely, které se otevírají, by měly být nejméně 2 vedle sebe.
 
 
Zasněžená zahradau vašeho domu může být krásná i v zimě, bude záležet na tom, jaké rostliny, keře a stromy si ve své zahradě vysadíte.
Stále zelené rostliny, myslíme jehličnany, keře i listnaté stromy, které na podzim neopadávají. Například to mohou být naše jehličnany – smrk, borovice, nebo cizokrajné druhy. Do našich podmínek se více vysazují stálozelené keře např.:
Hlohyně šarlatovámá červené, oranžové nebo žluté plody, které váš hustý živý plot v zimě prozáří. Je to nenáročná rostlina.
Kalina vrásčitolistá,tento vysoký keř má překrásné bílé květy na jaře, na podzim a začátkem
zimy její ohnivě červené plody svítí na dálku. Jak plody dozrávají, postupné černají.
Barvínek menší (brčál barvínek) je s oblibou vysazován v zahradách jako půdo-pokryvná rostlina. Tento přízemní polokeřík roste divoce i v našich lesích. Má nádherné stále zelené listy, květy jsou modré nebo fialové i bílé.
 
Stále zelené keřerůzného vzrůstu můžete využít na živý plot, který nejenom oživí vaši zahradu, ale zároveň ochrání vaše soukromí po celý rok. Tyto keře většinou rozkvetou na podzim a v zimě ozdobí vaši zahradu nádhernými barevnými plody.
 
Všem těmto rostlinám je potřeba vybrat vhodné stanoviště, nejvhodnější je západní nebo severní strana domu, aby na rostliny nedopadalo zimní slunce. Též je vhodné, aby byly v blízkosti skupiny stromů (ať jehličnanů nebo v blízkosti hustých listnatých stromů.
Stálozelené stromy jsou náchylné na úpal a v zimě na přímém slunci většinou usychají.

Složení půdy: hlinitá, dobře propustná a vlhká, ale nesmí být velmi mokrá.
Rostliny v zimních měsících chráníme před tíhou sněhu, který setřeseme, případně větve svážeme, aby se pod těžkým sněhem nezlomily. Když jsou zimní měsíce bez vláhy a nemrzne, stromy a keře pravidelně zavlažujte. Jak napadne sníh, tak ho přihrňte ke všem rostlinám, jež bude později zdrojem vláhy a přitom ochrání kořeny rostlin před mrazem.
Výsadba stále zelených rostlin je buď na jaře. Na podzim výsadbu provádíme od poloviny srpna do konce září.Jinak rostliny nemají čas na dobré zakořenění. Rostliny se musí vždy důkladné zalít. Předpěstované stále zelené rostliny se můžou přesazovat kdykoliv, kromě zimního období.