Podnikatelé živí sami sebe. Co si vydělají, to mají, a co si nevydělají, to jim prostě nikdo nedá. Což je výhodné v dobách, kdy se jim daří, kdy tito zažívají rozkvět svého byznysu. A což je naopak klidně i docela zásadním problémem v časech, kdy se jim podnikatelsky nedaří.
Podnikatelé se prostě musí postarat o to, aby si na sebe vydělali. Musí to zvládnout, protože to za ně nikdo jiný neudělá. Nikdo nedá soukromníkovi peníze jenom proto, že vidí, jak se tomuto nedaří třeba kvůli neplatičům z řad zákazníků, rostoucím cenám energií a jiných vstupů, nikdo se neslituje a nebude dotovat podnikatele proto, že po jeho nabídce není zrovna dostatečná poptávka.
Jenže podnikatelé stejně jako kdokoliv jiný peníze potřebují. A když jim jejich příjmy dostatečnou solventnost nezajistí, musí si prostě dotyční sehnat další peníze sami. Musí najít řešení, které je uspokojí.
Když to pak nejde jinak, půjčují si soukromí podnikatelé peníze od různých poskytovatelů půjček. Někdy vsadí třeba na banku, doloží v této vše, co po nich bankovní zaměstnanci požadují, a když je vše v nejlepším pořádku, půjčky se dočkají.
Ale co když se bankovním kritériím vyhovět nepodaří? To je potom jiná. To je vše marné. Žadateli, který není bonitní, tu pak peníze nedají.
Že to může být tragédie? Může. Ale také nemusí. U nás totiž neposkytují https://www.tyden.cz/rubriky/zahranici/evropa/spanele-neposkytuji-bezplatne-osetreni-obcanum-eu_271844.html půjčky jenom banky. Půjčky si lze brát i u nebankovních společností. A ty jsou naštěstí při půjčování peněz benevolentnější. Třeba v případě nebankovních hypoték.
Čím je taková nebankovní hypotéka OSVČ a podnikatelům prospěšná? Logicky hlavně tím, že je výhodná, ovšem na rozdíl od bankovních půjček i snadno dostupná. Tady nikdo nemusí vydělávat hromady peněz a mít čisté registry dlužníků, aby uspěl. Tady stačí nemovitost, kterou by se za půjčené finance ručilo, a je rázem po problému.