Přetrvává zažitá představa, že pouze dům na betonové desce nebo s betonovým podsklepením může sloužit coby celoroční obydlí. Z tohoto úhlu pohledu se termín „celoroční mobilní domy“ jeví jako protimluv. Ale je to tak? Moderní domek na kolečkách může mít takové parametry, že je nejen obyvatelný od ledna do prosince, ale lze jej oficiálně zkolaudovat. Tedy přidělit mu číslo popisné a tak jej pasovat na stavbu k trvalému bydlení.
Samozřejmě je to umožněno moderními materiály, zajišťujícími dostatečné zateplení v několikacentimetrové vrstvě, bez kterého by se celoročně obyvatelné mobilheimy v našich podmínkách těžko obešly. Také přípojky všech sítí je možné zaizolovat tak, aby je ani skutečně mrazivá zima nepoškodila. Zbývá ještě vytápění. V mobilních chatách a domech se realizuje buď elektrickými přímotopy nebo plynem, a stejné zdroje- plyn, elektřina – platí pro ohřev vody.
A máte mobilheim obyvatelný po celý rok.
Pokud si jej pořizujete nový, výrobce vám dodá takový, jaký si řeknete, podle účelu pořízení. Nové, zateplené, celoročně obyvatelné domky se samozřejmě pohybují v jiných cenových relacích než dovážené starší mobilheimy. Jejich cena se u zkolaudovatelných typů blíží ceně malého bytu. Ale kvalita použitých materiálů, provedení a vzhled tomu odpovídají. Tyto celoroční mobilní domy jsou rovnocennou variantou trvale uživatelné chaty nebo menšího domku.
Kupujete-li starší mobilní domek, prověřte si kvalitu zateplení. Levné mobilheimy bývají konstruovány coby sezónní, tedy nezateplené. Je téměř nemožné je v českých podmínkách v zimě vytopit. Poměrně nereálné je zateplovat je dodatečně. Je s tím spousta práce a výsledek? Nic moc.
Vyplatí se tedy při pořizování celoročního mobilheimu šetřit?
Ne. Chcete-li domek celoročně obývat, určitě nešetřete.