Je obzvláště oblíbená jako koření pro vydatné pokrmy, například na dušená masa, smažené brambory nebo jako doplněk do klobás. Kromě toho je bohatá na esenciální oleje, flavonoidy a vitamin C. Při naturoterapii se používá proti ztrátě chuti k jídlu a potížím v gastrointestinálním traktu. Také usnadňuje trávení těžkých jídel.
Tipy pro pěstování, péči a sklizeň
Sušená majoránka ze supermarketu má často dlouhou dobu skladování, a proto již není tak chutná jako čerstvá. Sladká kořeněná vůně kuchyňské byliny se nejlépe získává, když ji pěstujete ve vlastní zahradě nebo na balkoně a použijete čerstvě sklizené.
● Poloha: rostlině se daří nejlépe na slunném a před větrem chráněném místě. Čím je lokalita teplejší, tím chutnější je aromatické koření. Půda, v níž vyroste, by měla být kyprá, dobře odvodňovaná a bohatá na humus, přelévání netoleruje.
● Výsev provádějte od března do pařeniště nebo raději na okenní římsu a zasívejte ve vzdálenosti asi 20 až 25 centimetrů od sebe. Vzhledem k tomu, že semena potřebují světlo ke klíčení, měli byste je během setby pouze jemně zakrýt půdou.
● Péče: půda kolem mladých rostlin by měla být vždy mírně vlhká, ale také by se neměla přelévat. Pokud je rostlina větší, toleruje suchost. Nemusíte hnojit. Ale při výsevu můžete přidat kompost.
● Sklizeň: malé, čerstvé výhonky a nové listy lze sklízet po celé léto. Chcete-li sbírat ve větším množství majoránku pro sušení, měli byste snížit stonky bylin těsně před otevřením kulovitých, zelených pupenů. V tomto okamžiku je obsah esenciálních olejů nejvyšší a vůně nejintenzivněji.
● Pokud chcete pěstovat v květináči, v podstatě pro to nejsou žádné speciální požadavky. Je důležité, aby se zavlažovací voda dala vypouštět a je nutno umístit květináč na slunné místo na parapet nebo na balkon.
Majoránka je mrazuvzdorná až do teploty minus sedm stupňů, takže může přežít mírnější zimy. Často však ztrácí po roce svou silnou vůni. Pokud ji chcete pěstovat jako kuchyňské koření, je nejlepší ji pěstovat jako roční rostlinu.
Užitečnost pro člověka a životní prostředí
Při pěstování květiny nezůstanou žádné zbytky, protože můžete plně využít celou rostlinu. Listy, pupeny, květy a stonky lze vysušit a použít jako koření. Podobně jako tymián, pažitka a šalvěj, je i majoránka důležitým zdrojem pro včely a motýly.
Jiný hmyz vysoce voňavá bylina určitým způsobem odpuzuje. Pár stonků v hnojivu může pomoci udržet škůdce od ostatních plodin ve vaší zahradě. Snadno pěstovatelná majoránka je proto z mnoha důvodů perfektním doplňkem pro vaše bylinné záhony.