Do klíčení semen se pouští stále více lidí a vůbec se není čemu divit, jakmile ho jednou vyzkoušíte a ochutnáte, a zjistíte, co všechno si takto jednoduše můžete sami doma připravit i vy, tak uvidíte, že vás tento jednoduchý způsob přípravy zdraví prospěšného jídla také ohromí.
Velkou výhodou klíčení semínek je jistě to, že je levné a absolutně nenáročné na prostor i na vybavení. A poměrně snadná je i příprava klíčků. K tomu, abyste si mohli naklíčit potřebné množství semen, vám bude bohatě stačit nějaký teplý, a především světlý kout, kam umístíte nádobu s klíčícími semínky. Ty je především nutné několikrát denně proplachovat studenou vodou a zajistit, aby z nich přebytečná voda postupně odkapala. V opačném případě, kdy by semínka stále ve vodě, by mohlo dojít k jejich plesnivění. Takže to jediné, co pro dobrý výsledek celé akce musíte udělat je, že semínka nejprve necháte několik hodin bobtnat ve vodě, a poté je umístíte do klíčící nádoby, kterou může být speciální klíčící miska anebo i obyčejná, trochu upravená zavařovací sklenice, a budete je dvakrát až třikrát denně proplachovat, a to až do doby, kdy klíčky dosáhnou požadované velikosti. A to je vše, poté již můžete sklízet.
Výsledek tedy rozhodně stojí za to, neboť za pár dní budete mít k dispozici množství chutných, křehkých a křupavých, a především maximálně zdravých klíčků. A to, jakou budou mít chuť, záleží na tom, jaké druhy rostlin si pro klíčení zvolíte. Třeba klíčky semen řeřichy anebo ředkvičky budou příjemně pikantní, zatímco klíčky mungo fazolí budou naopak svěží a šťavnaté. Na výběr tak máte pestrou paletu chutí, které se vám nikdy neomrzí. Tím spíše, že klíčky můžete konzumovat v různých podobách, jak čerstvé, tak po tepelné úpravě anebo jako zajímavou přílohu.
A v každém případě se vždy bude jednat o vitamínovou bombu nabitou cennými látkami od enzymů až po minerály.